» » Катира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжінің "мектеп" бөлімінің студенттері үшін "киелі орын-ұлттық бірлік пен қайта өрлеу символы"атты тарихи - танымдық саяхат өткізілді.

Толық өмір сүру үшін шығу тегіне оралу
қазіргі өмір және сенімді болашақ құру.
Қазақстан-бұл таңғажайып әлем, бұл күн сәулесіндегі бүркіттің ұшуы, бұл таулардың арасында тұратын шулы өзендер, бұл ұлы шексіз далада адасқан тыныш ақбөкен және таңертең бұлбұлдың керемет триллері.
Қасиетті орындар-тарихи мақтаныш. Сондай-ақ Қазақ хандығының ірі ортағасырлық қалалары мен астаналары Сығанақ, Отырар, Сауран, Сарайшық, Тараз-қалалар тізімін толықтырады.
Бүгін Катира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжінің "мектеп" бөлімінің студенттері үшін "киелі орын-ұлттық бірлік пен қайта өрлеу символы"атты тарихи - танымдық саяхат өткізілді.
Бұл қала небары үш ғасырға созылды. Оның қысқа, бірақ жарқын тарихы трагедиямен аяқталды: 1580 жылы Сарайшықты казактар қиратып, өртеп жіберді. Бірақ сақталған қирандылар бұл тек сауда орталығы және Алтын Орда мен Қазақ хандығының астаналарының бірі ғана емес, сонымен бірге өзінің су құбыры мен кәрізі бар ерекше әдемі және дамыған қала екенін дәлелдейді, олар сол кезде тіпті дамыған Еуропаны армандаған жоқ.
Танымдық сабақ барысында экскурсовод Сәуле Ғалымжанқызы
ол мұражайдың тарихы мен экспонаттары туралы айтты. Студенттерге қазба жұмыстары кезінде табылған XIII—XVI ғасырлардағы монеталар, Юсуф Баласағұни өлеңінен үзінділер бар хум (саз ыдыс), қаланың алыс байланыстарын көрсететін каури қабығы, сондай-ақ араб өрнегімен қапталған мөрлер қайда сақталғаны көрсетілді. Ең алғашқы монеталар Тоқта ханның билігіне жатады. Қырымның Керей хандарының монеталары табылды: қажы мен Менгли.